Сяду я скраєчку – розпишу яєчко…

03.Тра.2024
Сяду я скраєчку – розпишу яєчко…

Писанка – то неповторне багатство. Бережімо її, як безцінний дар.

О. Довженко

 

Непорушною традицією українського народу є прикрашання та фарбування яєць, напередодні Великодніх свят. Існує барато різних технік виконання – це писанки, крашанки, крапанки, дряпанки тощо. Для їх створення використовується традиційна палітра кольорів та різноманіття символів.

На занятті гуртка “Маленькі дизайнери”, керівник Ольга Воробйова, яка є майтринею народної творчості і писанкарства, познайомила дітей старшої групи”Метелик” із традицією прикрашання Великодніх яєчок, з необхідними інтрументами та матеріалами. Дотримуючись правил безпеки поводження з вогнем, навчила створювати яєчка-крапанки технікою, доступною  для дошкільнят.  

Легенда про крапанку
На Гуцульщині оповідають, що Діва Марія писала писанки і дарувала їх Пілатові, щоб той змилувався над її Сином. Беручи до рук яйце, Мати Божа  плакала і слізьми обливала свою роботу,  і від тих крапаючих сліз з’являлися цятки. Так виникли крапанки.

 

Для виготовлення крапанки, за допомогою запаленої тоненької свічки, діти закрапують воском місця, що повинні залишитися незафарбованими. Після цього яйце занурюють у найсвітлішу фарбу – жовту. Навколо більших крапочок можна домальовувати писачком менші крапки чи лінії, утворюючи квіточки. Після цього на поверхню яйця знову крапають восковими цятками, які потім залишаться жовтими. Потім яйце занурюється у червоний/ блакитний/ зелений барвник. І наостанок, яйце нагрівають біля свічки, щоб віск розтанув, діти його обережно витирають м’якою серветкою чи тканиною. Великоднє яєчко готове!

Дитячим емоціям та задоволенню немає меж, бо це – чарівне дійство перетворення яєчка у витвір народного мистецтва.

Збережемо традиції – збережемо Україну!

Галерея зображень